MAMA, KTORÁ VYMÝŠĽA INŠPIRATÍVNE AKTIVITY PRE DETI.

Dobrý deň Ivetka. Ďakujem krásne, že ste súhlasila s rozhovorom do našej sekcie TAKÁ „OBYČAJNÁ“ MAMA. Chceli by sme ostatným mamám ukázať taký ten obyčajný normálny život mamičiek naokolo.

Vás som našla na internete, kde sa snažíte robiť osvetu detským aktivitám a vaše nápady na rozvoj detskej zručnosti a kreativity sú úžasné. Mamičky si môžu pozrieť všetko na @aktivity_pre_deti_

Nájdu tam mnoho inšpirácií, ako sa hrať s deťmi zábavne a zmysluplne.

Ivetka fotkaKam chodíte na tieto nápady?

Inšpiráciu som začala hľadať na internete, neskôr som si začala čítať rôzne knihy, ktoré sú zamerané na danú tému a v neposlednom rade sú to aktivity, ktoré vymyslím v danú chvíľu a vychádzajú z aktuálnych potrieb dieťaťa. Mala som doma aktívne dieťatko, ktoré ešte nesedelo ani „neštvornožkovalo“ a napriek tomu som vnímala, že ho tešia nové podnety a hry. Mala som pocit, že návrhy aktivít pre bábätká nie sú na Instagrame až také rozšírené a rozhodla som sa založiť profil @aktivity_pre_deti_ .

 

Vaše aktivity s deťmi, ktoré prezentujete, sú všetko vyrobené pomôcky z dostupných materiálov, ako krabice, slamky, štipce, všetko, čo doma nájdeme. To je perfektné. Ako dlho vám trvá vymyslieť jednu takú aktivitku pre deti?

Je to individuálne. Sú aktivity, ktoré pripravím spontánne v kuchyni, keď potrebujem zabaviť dieťa a sú aktivity, ktoré pripravujem vopred a je pri nich potrebný dozor dospelého. Príprava žiadnej aktivity mi zatiaľ nezabrala viac ako pár minút. Myslím si, že je dôležité, aby sme neboli „otrokmi“ aktivít, aktivity by nám mali slúžiť. Vždy aktivitu ponúknem, nenútim, pokiaľ ju dieťa nevyužije, vyskúšam ju o niekoľko dní neskôr.

 

Povedzte nám o Vašom dieťati/deťoch? Koľko majú rokov?

Mám syna, ktorý má 10 mesiacov.

 

Skúšate tieto kreatívne nápady hlavne na ňom?

Skúšam to iba na ňom. Myslím si, že každá mama pozná svoje dieťa najlepšie a vie, ktorú aktivitu je vhodné jeho dieťaťu aktuálne ponúknuť.

 

Čo myslíte, čo je najväčším prínosom takýchto kreatívnych aktivít pre deti? Je to skôr ich motorický vývin, či rozvoj ich myslenia, kreativity, zabavenie dieťaťa?

Myslím si, že je to z každého niečo. Ako benefit vnímam pri niektorých aktivitách i to, že trávim s dieťaťom chvíľku, kedy venujem celú pozornosť iba jemu a prehlbuje sa tým vzťah.

 

4 5

 

Vyštudovali ste psychológiu, momentálne ste na materskej? Čo je vaše zamestnanie?

Pracujem ako psychologička, prevažnú časť mojej klientely počas svojho profesijného života tvorili deti.

 

Ako vyzerá váš bežný deň takej „obyčajnej“ mamy na materskej?

Väčšina dní je rovnakých, keďže som počas pracovných dní so synom doma sama. Nakŕmiť, prebaliť, prezliecť, striedanie aktivít vo vnútri, s prechádzkami v kočíku von. Večer dodržiavame rutinu pred zaspávaním. Snažím sa aspoň jedenkrát počas týždňa stretávať s kamarátkami, ktoré majú deti v podobnom veku. Ideme spolu na prechádzku alebo sa deti u nás hrajú a my sa môžeme porozprávať, ako inak, o deťoch.

 

Ste mamina, ktorá všetko stíha, alebo skôr taká, čo by chcela všetko stíhať, ale nie vždy sa zadarí? :)

Na začiatku to bolo náročnejšie, teraz som si však našla systém, ktorý mi vyhovuje. Som skôr typ človeka, ktorý je rád organizovaný. Varím vždy podvečer na deň vopred, kedy sa o syna stará manžel alebo ho niekto z rodiny zoberie na prechádzku. Predtým, ako ideme večer kúpať dieťa, sa vždy osprchujem a pripravím si všetko na noc a na druhý deň. Keďže syn má často prerušovaný spánok, hneď ako zaspí, snažím sa ísť spať aj ja, aby som netrpela spánkovým deficitom a nebola nervózna. V tomto mám veľkú výhodu, že večer sa manžel synovi venuje cca hodinu až dve, kedy mám na toto všetko priestor.

 

Viete si vy nájsť čas na seba? Čo rada robíte vy?

Áno, pravidelne. Dohodnem sa s manželom, aby bol doma so synom, nakoľko zabezpečí starostlivosť rovnako ako ja. Venujem sa vzdelávaniu alebo idem na „pokec“ s kamarátkou. Cca raz za dva-tri týždne sa snažím takto vyjsť z dennej rutiny aspoň na hodinu.

 

Dnes je taký trend, každého posudzovať a porovnávať sa s inými mamami. Naším cieľom je ukázať život obyčajných mám, že každá z nás má svoje zlé dni, alebo sa nám nedarí. Máte aj vy takéto dni? Čo na to podľa vás pomáha?

Samozrejme, že ich mám. Pre mňa sú najťažšie dni, keď je syn chorý a sme zatvorení iba doma. Mne veľmi pomáha, keď si naplánujeme nejaký malý výlet mimo domu aspoň na jednu noc, aj keď to bude až o tri mesiace. Rada sa na niečo teším.

7 6 

Ešte sa vrátim ku stránke @aktivity_pre_deti_ Mamičky môžu čerpať na stránke tieto nápady, skúsiť sa podobne hrať s deťmi, či ich len zabaviť. Aké máte ďalšie plány s touto instagram stránkou?

Nemám žiadne plány. Vznikla veľmi spontánne ako možná inšpirácia pre iných rodičov a myslím si, že tento účel aktuálne plní.

 

 

Ďakujeme za rozhovor, veľmi ste ostatné mamy inšpirovali. Prajeme Vám vo Vašom živote veľa úspechov.

Ak si Vy mamičky, chcete plánovať svoj deň, nájsť si tak trochu času pre seba, pozrite si náš Diár pre MAMU.

Objednaj