MAMA, KTORÁ STOJÍ ZA BLOGOM MAMAPAUZA.SK

Dobrý deň.

Náš nový blog, v ktorom ste prvá, s ktorou sme sa chceli porozprávať, sa volá TAKÁ OBYČAJNÁ MAMA. Je mi cťou vás predstaviť mamičkám, ktoré majú rady náš Diár pre MAMU.

Ja vás poznám cez váš blog MAMAPAUZA, ktorý už dlhodobo sledujem. Vaše tipy sú ozaj skvelé. Či už na kozmetiku, hračky pre deti, alebo varenie. To naozaj milujem, veľakrát mi to pomohlo s otázkou „čo dnes variť“.  Súčasťou blogu je váš instagram účet, ktorý je síce malý, ale naozaj to robíte dobre a inšpiratívne. Na vašej stránke www.mamapauza.sk nájdu maminy toho naozaj veľa, čo stojí za prečítanie. Radíte mamám v rôznych smeroch, povedzte nám o tom niečo viac. Čo všetko si tu mamy môžu nájsť?

IMG_0795

 

V prvom rade veľmi pekne ďakujem za príležitosť. Na blogu mamapauza sa venujem asi najčastejšie riešeným ženským a materským témam. V podstate sú to veci, o ktoré sa aktívne zaujímam ja a blog je už len nejaký výstup (report) mojich poznatkov a zistení. Rozoberám kozmetiku, nakoľko si myslím, že to zaujíma väčšinu žien. Tipy na varenie, nakoľko sa často mamičky na materskej stavajú pred otázku, čo variť. Materské témy, lebo je to moja veľká súčasť života. Taktiež sa snažím občas blog spestriť nejakým rozhovorom, kde dávam priestor ženám, nielen matkám, ktoré ma niečím zaujali a myslím, že môžu inšpirovať aj moje čitateľky.

 

Kedy prišiel nápad s blogom a prečo ste ho chceli založiť?

 

Nápad prišiel asi pred 3- 4 rokmi. Potrebovala som sa už nejak realizovať a sledovanie influencerského sveta ma veľmi bavilo. Keď som začínala sledovať prvé mama vlogy, nebolo to ešte tak veľmi prešpikované reklamou a boli naozaj uveriteľné. Veľa som sa vďaka takýmto mamičkám naučila. Najmä v období, pri prvom dieťati si človek uvedomí, že tých informácií je skutočne málo. A keď aj sú, je potrebné si ich pracne dohľadávať.

Napadlo mi, že by som to mohla skúsiť. Zúžitkovať dar reči a preniesť ho do písomnej formy. Chcela som však byť naozaj užitočná pre moje čitateľky, aby u mňa našli všetko potrebné a nemuseli sa preklikávať kade tade po internete. Skrátka sústrediť na blogu všetko podstatné. Zároveň sa snažím byť stručná, lebo mám pocit, že priveľa informácií môže "novomatky" len zbytočne zahltiť a popliesť. Snažím sa však o to, aby nebol môj blog/instagram reklamným okienkom, ale niečim naozaj užitočným. Taká pomocná ruka pre čitateľskú základňu.

 

Viem, že si chcete zachovať určitú tajomnosť a chcete, aby vás ľudia poznali skôr cez vašu prácu, ale predsa, povedzte nám niečo o sebe.

 

Musím sa priznať, že táto otázka mi dala zabrať. Asi patrím k tým ženám, ktoré majú rady taký ten klasický bežný život. Nepotrebujú viac, než zázemie, lásku a rodinné šťastie. Veľmi si užívam svoje deti, čas strávený s nimi. Hoci sú aj ťažké dni.

Málokto by na prvý pohľad  o mne povedal, že ma baví domácnosť, pripravovať dobroty pre rodinu a starať sa o ňu. V tom vidím naplnenie a zmysel. Ozaj som tomu prepadla. Mimo týchto radostí mám veľmi rada operu a klasickú hudbu. Milujem balet a všetko čo poteší moje ucho a oko. Avšak som aj ako sa hovorí do voza aj do koča a zbožňujem aj kempovanie, splavy a dobré autá. Tomuto sa však teraz venovať pri tak malých deťoch príliš nedá, ale pomaličky opäť začínam.

 

Ste mama dvoch malých detí. Obidve sú doma, či chodí staršie do škôlky? Poviete nám prosím koľko majú rokov?

 

Moje krásne detičky sú jedno v predškolskom veku a druhé je ešte so mnou doma. Obe deti sú veľmi šikovné a som na ne veľmi pyšná. Zároveň som nesmierne vďačná za túto krásnu skúsenosť byť matkou. Veľa som sa tak dozvedela o sebe, o partnerovi, aj o ľuďoch v našom okolí. Všetko sa tým zmení. Je zaujímavé to sledovať.

 

Predpokladám, že s deťmi, blogom, domácnosťou toho máte naozaj dosť. Ako vyzerá váš deň a ako stíhate deti, domácnosť, varenie, instagram, blog...?

 

Sú dni kedy mi to prerastá a sú dni, kedy to ide ľahko. Počas druhej materskej už má človek istú skúsenosť a stíha viac.

Bežný deň začína vychystaním sa do škôlky a odprevadením staršieho dieťaťa. Následne sa s menším prechádzame, ideme nakúpiť, alebo na ihrisko. Po návrate domov niečo dobré navarím a upracem ranné následky. :-) Cez obed sa snažím venovať aj sebe, čítať, pozerať tv alebo si pospím spolu s dieťaťom. Instagram nejak ide popri týchto činnostiach. Po škôlke ostávame vonku niekedy do večera a potom už nastáva večerný zhon a kolečko uspávania.

IMG_0546 

Máte pri sebe niekoho, kto vám pomáha?

 

Áno, mám veľmi starostlivého a obetavého partnera, na ktorého sa viem vždy spoľahnúť. Som mu veľmi vďačná, že si môžem užívať naplno materskú, bez nejakých väčších starostí a že môžem ostať celý čas doma. Dnes už to vôbec nie je štandardom.

 

Ambíciou nášho Diára pre MAMU je, aby si každá mama našla čas aj na seba. Ako je to u vás? Stíhate popri tom všetko robiť aj niečo vyslovene len pre seba? Ak áno, čo to je, ak to nie je tajné?

 

Pri prvej materskej som mala veľkú potrebu venovať čas sebe. Pri druhej už to až tak nepociťujem. Sú to také drobné radosti, ako vypiť si kávu v kľude. Ísť do drogérie bez detí (vtedy sa to predraží).

Najviac si užívam večerný kúpeľ a takú tú rozmaznávaciu rutinu, kedy na seba naplácam masky všetkého druhu a doprajem si nejakú starostlivosť. Čo je však pre mňa veľmi dobrá psychohygiena je návšteva miest, ktoré mám rada, kde som vyrastala, alebo sa cítila dobre a šťastná.

 

Podľa vášho instagramu šípim, že máte rada kozmetiku. Pridávate rôzne recenzie a naozaj to mamičkám pomáha pri výbere. Staráte sa o seba nejako špeciálne?

 

Áno, baví ma to, je to vlastne asi ten môj čas pre seba, pri ktorom sa viem príjemne zrelaxovať. Nejakú špeciálnu starostlivosť nepestujem, avšak vždy som sa snažila naučiť sa, robiť veci sama, lebo ma nebavila návšteva salónov a istá forma závislosti na niekom. Takže vlastne moje vlasy, aj gel lakové nechty a všetko čo sa dá, si riešim sama doma. Rada si osvojujem tieto drobné zručnosti, takže počas lockdownov som vôbec neostala po tejto stránke zaskočená.

 

Poďme späť ku vašej práci. Ako vznikajú články, ktoré píšete? Váš blog je naozaj bohatý na témy, ktorým sa venujete, podľa čoho ich vyberáte?

 

Témy vyberám podľa toho, čo ma samotnú zaujíma. A potom príde náhla potreba sa o niečo podeliť, tak o tom napíšem. Napríklad keď sa mi podarí nejaký dobrý recept, alebo prídem na nejaký zaujímavý produkt, o ktorom som nenašla dostatok kvalitných recenzií. V podstate sa to píše samé. Som extrovert a mám vždy potrebu niečo povedať, a to aj vtedy, keď nemám čo povedať. :-)

 

Čo by ste poradili maminkám, ktoré by chceli začať blogovať? Možno sa necítite odborník, keďže ako vravíte to robíte v malom. Ale nám sa zdá, že sa tomu venujete celkom intenzívne a hlavne kvalitne. Koľko času si majú mamy pripraviť, čo všetko obnáša také blogovanie. Skúste nám to popísať aj po technickej stránke, časovej, ako tvoríte obsah...

 

Treba si zaregistrovať doménu a potom si nájsť nejakú platformu na ktorej tvoríte. Aspoň ja to tak mám. S technickou stránkou mi pomohol partner a čo sa týka vzhľadu webu a týchto prplačiek, to som si už riešila sama. Našťastie som po technickej stránke relatívne učenlivá. Chcem, aby bol blog prehľadný, mal pekný vizuál, ale nič preplácané. V jednoduchosti je krása. Toto mi zabralo asi najviac času, lebo som s tým z počiatku nevedela.

Články ako také mne časovo nezaberú veľa, keď ma chytí téma, skáče to nejak samo. To asi ten dar reči. :-)

Často píšem počas varenia obeda, keď mi na sporáku bublú zemiaky, mám na linke notebook a popri tom  "ťukám".

 

Treba si na to pripraviť aj veľa peňazí? Myslíte, že stačí mať v dnešných dňoch len instagram, je to teraz veľmi populárne, alebo je lepšie písať aj na vlastnom blogu?

 

Asi záleží na tom, aký máte zámer. Ak to chcete naozaj rozbehnúť, zrejme je potrebné investovať do toho viac, aj času a aj financií do reklamy a pod.  Aspoň tak nejak si to predstavujem.

Keď som založila blog ja, mala som pocit, že sú už skôr na ústupe a vyhráva instagram. Ja si však stále myslím, že na webe hľadajú ľudia viac informácií a instagram už začína byť známy tým, že je zameraný primárne na reklamu. Podľa môjho názoru sú blogy stále dobrá forma. Na instagrame nenájdete nikdy toľko informácií, ako na webe. Ale je pravda, že to ide asi ruka v ruke. Podľa mňa kombinácia oboch je fajn. Keď sa to vie navzájom doplniť. Ak máte niekoho obľúbeného, vyhľadáte aj jeho blog, youtube a všetko dostupné čo má.

 

Čo vás baví viac, písať články na web, alebo robiť storky na instagram?

 

Ako kedy. Ale celkovo je to asi vyvážené.

Instagram je taká rýchlovka. Stačí mobil a ideš. Netreba k tomu rozkladať notebook a vyhradiť veľa času. Aspoň v mojom prípade, keďže ja neriešim, či je môj feed zladený do rovnakých farieb, alebo si nedávam upravené fotky mňa s krémom proti vráskam a podobne. Moje fotky na instagrame sú často nevzhľadné a vyfotené narýchlo. Takže mne to naozaj čas nezaberá. :-)

Blog je už o inom. Snažím sa, aby to malo nejakú úroveň a aby to bolo uveriteľné. Ale dávam si stále záležať na tom, aby bolo jasné, že to píše človek, matka a jedna z vás.

 

Aký máte s blogom zámer, alebo plán? Máte inú prácu, do ktorej by ste sa po materskej chceli vrátiť?

 

Z počiatku som mala veľa veľkolepých plánov, dokonca tu a tam aj nadviažem nejakú príjemnú spoluprácu, ktorá krásne zapadne do môjho obsahu. Avšak som dosť limitovaná tým, že to idem anonymne. Keby som to chcela potiahnuť ďalej, asi by som musela vystúpiť z tejto komfortnej zóny. Ale ja sa na to stále nejak necítim. Nie je to teraz populárne, viem, ale mne je v mojej komfortnej zóne dobre a mám ju rada. Takže s týmto prístupom to nateraz určite ostáva ako môj koníček.

Ak nejaký môj článok pomôže čo i len jednej osobe, som spokojná. A odozvu mám veľmi peknú, čo ma naozaj teší. 

Po materskej plánujem návrat do pôvodnej práce, ak mi to bude umožnené.

 

A ešte na záver, máte nejaké ambície, čo by ste v živote chceli robiť, zažiť či naučiť sa?

 

Keby som veľmi uletela, viem si predstaviť napísať knihu, lebo mam veľmi bujnú fantáziu, bohatú na vymýšľanie dramatických príbehov.

No na druhej strane, ja som taký neambiciózny realista. Nepotrebujem veľa ku šťastiu. Myslím, že šťastie sa skladá z tých každodenných drobných radostí.  Len ich treba vnímať.

Chcela by som hlavne dopriať svojim deťom a mojej rodine krásne spomienky, to znamená žiť život pekne. Pocestovať, užívať si a byť naozaj dobrou matkou. Aby sa moje deti za mnou vždy rady vracali a vedeli z týchto spomienok ťažiť pre svoje deti, tak ako je to aj u  mňa. Chcem ich predovšetkým naučiť vychutnávať a užívať si pekné chvíle. Napríklad keď len budeme niekde sedieť s pekným výhľadom, vedieť si užiť ten moment. Tešiť sa, že sme spolu, že je vzduch čistý a že sa máme. :-)

 

Ďakujeme za rozhovor a za všetky tipy pre naše mamy. Vám prajeme veľa úspechov v blogovaní, ale aj v osobnom živote. 

 

Ďakujem aj ja za krásnu príležitosť. Aj ja prajem veľa úspechov. Milujem vaše knihy!

 

Kontakt na váš blog je www.mamapauza.sk, ak by mamičky chceli sledovať váš instagram, link je www.instagram.com/mamapauza

 

 

ZOPÁR NAŠICH TIPOV Z BLOGU MAMAPAUZA:

 

1 2 3

 

 

Ak si chcete plánovať svoj čas s deťmi, skúste náš DIÁR PRE MAMU. :)

Objednaj