MAMA A "JEJ" VEĽKÍ ĽUDIA Z MALEJ KRAJINY

Dobrý deň pani Stanka. Ste veľmi zaujímavá mamička, máte tri deti, pritom zvládate pracovať na tak krásnom projekte ako sú Veľkí ľudia z malej krajiny. Preto sme veľmi radi, že ste súhlasila s rozhovorom do našej sekcie TAKÁ „OBYČAJNÁ“ MAMA.  Možno inšpirujete aj iné mamy a nájdu odvahu do svojich projektov, o ktorých snívajú.

 

Povedzte nám prosím viac o sebe. Najprv z toho súkromného hľadiska. Aké máte deti, koľko majú rôčkov, ako si proste žijete svoj mamičkovský život.

Volám sa Stanka a spolu s manželom máme sedemročnú dcérku Lily a štvorročné dvojičky Lucasa a Lunu. Venujem sa sociálnym sieťam, komunikácii a eshopu k detskej knižnej sérii Veľkí ľudia z malej krajiny. Popritom robím ošetrovateľku, kuchárku, animátorku, taxikárku našim deťom + trénerku nášmu psovi a po večeroch tvorím s mužom detské knižky. :)STANKA MAMA ii

 

Projekt  Veľkí ľudia z malej krajiny je krásny projekt, na ktorom pracujete. Ako vznikol tento nápad a skúste povedať aj niečo z histórie tohto projektu.

Nápad vytvoriť detskú knižnú sériu o významných osobnostiach našej histórie nie je z mojej hlavy. Totiž, keď sa vám narodia dvojičky, takýchto vizionárskych nápadov je schopný len muž. :) A ten môj usúdil, že keď už máme tri deti, je najvyšší čas také niečo vytvoriť, keďže na Slovensku tento druh literatúry pre malé deti chýbal. Ja som sa k nemu pridala o pár mesiacov neskôr, keď mi prečítal svojich prvých šesť strán.

 

Kto sa s vami na tom podieľa? Kto sú ľudia „z pozadia“ tohto projektu?

Knižky vytvárame my dvaja s manželom. Naštudujeme si dostupné materiály, vytvoríme príbeh a scenár, zadefinujeme jednotlivé strany a obrázky, vytvoríme texty. Potom to posielame ilustrátorke kvôli ilustráciám, nad ktorými ešte spoločne uvažujeme a doťahujeme ich, aby vystihli naše predstavy a myšlienky.

 

Prvá kniha pre deti bola o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, druhá o Ľudovítovi Štúrovi. Veľmi pekná myšlienka vybrať takéto osobnosti Slovenska. Teraz ste vsadili na ženu Hanu Gregorovú, spisovateľku a prvú feministku. Deťom tak ich formou predstavujete naozaj zaujímavých ľudí. Podľa čoho tieto osobnosti vyberáte?

Milana vyberal manžel, keďže na ňom začal pracovať sám. Štúra sme obaja chceli vydať druhého. Do tretice sme hľadali ženu, ktorej príbeh bude taký silný, že automaticky zapadne do prvej trojky. O Hane Gregorovej sme prvýkrát počuli 8.3.2021 a veľmi rýchlo sme zistili, že ona je tá pravá. Možno neznáma, ale o to dôležitejšia. Jej život veľmi ovplyvnil ten náš a to je veľká vec. Celý život bojovala,  aby aj ženy mohli študovať, vybrať si vlastnú cestu a rozvíjať svoj talent. Aby sme mali vlastný hlas a volebné právo. Aby sme si boli rovné s našimi mužmi. Aby sme zastávali verejné funkcie a mohli meniť veci v spoločnosti. Nemala to jednoduché, ale nikdy sa nevzdala. Tejto žene vďačíme za veľa, pretože nám vyšliapala cestu. Mali by ju poznať nielen naše dcéry, ale aj synovia. Pretože, ak chceme zmeniť spoločnosť, musíme začať výchovou.

 STANKA MAMA

 

Zámerom je asi deti naučiť o týchto osobnostiach viac, avšak hravou formou. Aký máte ohlas od rodičov a detí, ako sa im knihy páčia?

Naše knižky dávajú rodičom a deťom priestor na rozhovor o dôležitých témach. Zároveň sa deti dozvedajú o našej histórii vo veku, kedy ich to prirodzene zaujíma, a tak sa minulosť stáva ich prirodzenou súčasťou. Myslíme si, že pre naše sebavedomie je dôležité vedieť, odkiaľ pochádzame. A samozrejme, v škole bude pre nich omnoho jednoduchšie prepájať jednotlivé historické udalosti. Budú chápať súvislosti, pretože už majú na čom stavať. A v neposlednom rade slúžia tieto skutočné príbehy v rozprávkových knižkách pre nich ako vzory, motivácia a inšpirácia. Pretože ako rodičia nedokážeme obsiahnuť všetko. Takže, aby som vlastne odpovedala na otázku… máme veľmi pozitívne ohlasy nielen od rodičov, ale aj od pedagógov základných škôl.

 

Nový projekt nazvaný JA SOM HANA je práve v procese prípravy a ak by mamičky chceli podporiť tento projekt, môžu tak urobiť cez Startlab TU 

Čo tým maminky získajú? Niektoré Startlab nepoznajú, skúste im vysvetliť, ako to funguje.

Keďže si knižky vydávame sami, je to celkom finančne náročné. Preto využívame formu crowdfundingu, kde nás môžu ľudia finančne podporiť a my im za odmenu pošleme knižku hneď, ako bude vytlačená. Výhodou je, že si môžu vybrať z viacerých druhov odmien. Máme tam napríklad aj mini LEGO figúrku Hany, puzzle alebo prednášku v škole. Odporúčame kliknúť na link, je to tam všetko pekne vyobrazené. Najviac čo môžu maminky získať, je dobrý pocit, že podporili zmysluplný projekt, ale hlavne svoje deti.

 

Takže ešte pred Vianocami túto knižočku budú mať. Je tak?

Knižka Ja som Hana bude vytlačená do konca novembra 2022, takže hneď potom ju budeme posielať podporovateľom. Len pre úplnosť - kampaň končí 19.11.2022 ráno.

 STANKA MAMA iv

Ak by mamičky chceli vaše prvé knihy, kde ich môžu kúpiť?

Môžu si ich vybrať ako odmenu v rámci kampane ku knižke Ja som Hana alebo potom všetky  knižky nájdu na našom eshope www.velkiludiazmalejkrajiny.sk Knižky dostanú aj s omaľovánkou krásne darčekovo zabalené. :)

Sú samozrejme dostupné aj v kníhkupectvách, ale bez omaľovánky a balenia.

 

Ako kĺbite svoj život mamy a život aktívnej maminky, ktorá vymýšľa a tvorí takéto krásne knihy?

S manželom tvoríme vtedy, keď deti spia. Čím sú staršie, spia menej, takže je to čoraz väčšia výzva. :) Začali sme robiť knižky pre naše deti, ony sú prioritou.

 

Máte čas aj na seba? Máte čas na cvičenie, kávičku s kamoškou, wellness, alebo niečo, čo vás napĺňa?

Čas na seba mám, len keď si ho vedome urobím. Do septembra som pravidelne cvičila 3-4x týždenne. Potom začala škola a škôlka a u nás je stále niekto chorý. S deťmi je to náročné aj keď sú zdravé, nieto ešte keď vstávate v noci k neutíchajúcemu kašľu a nonstop odsávate nos. Potom ochoriete aj vy a nemáte čas sa ani liečiť (pozná každá mama). Takže musím sa k tomu cvičeniu vrátiť čo najskôr, aby som cez Vianoce mohla jesť 3 dni zemiakový šalát a koláče :) Ale inak sa nesťažujem. Mám super muža, ktorý mi každý deň urobí perfektnú kávu s napeneným ovseným mliekom, pokecá so mnou a poľutujeme sa navzájom. :) Mám veľmi rada módu, divadlo a muzikály.  Ale tiež hrady a zámky, aj prechádzky v lese. Spolu s mužom máme kopec cestovateľských plánov, keď deti odrastú. Zatiaľ sa tešíme z knižníc, kaviarní a papiernictiev. A inak, ja veľmi rada čítam, takže vlastne pri študovaní materiálov ku knihe relaxujem. :)

 

 

Čo by ste poradili mamičke, ktorá má ambíciu napísať knihu. Ako by mala postupovať?

Treba začať. Napísať ju. Postupovať krôčik po krôčiku. Nestresovať sa dopredu. Vyskúšať crowdfunding. A keby chcela pokecať, môže mi kľudne zavolať. Ja viem dobre počúvať (manžel mi to dosvedčí :)).

 

 

Držíme päste v rodinnom živote, aj v projekte Veľkí ľudia z malej krajiny. Pre mamičky link, kde môžu knižočku získať: PODPORTE PROJEKT JA SOM HANA

ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE

 

 

STANKA MAMA III

 

Objednaj