SPOKOJNÁ MAMA V DOMÁCNOSTI

1_RODINA_smallDobrý deň Terezka. Osobne sa vôbec nepoznáme, ale ten instagram spája mnohých ľudí a tak som vás oslovila na tento rozhovor. A prečo? Pretože obdivujem váš profil, plný kvetiniek, vynikajúcich inšpirácií na jedlá a proste taký obyčajný život mamy dvoch detí. Preto si myslím, že ste ideálna inšpirácia mnohých mám, ste jedna z nás, TAKÁ „OBYČAJNÁ“ MAMA.

 

Skúste sa prosím predstaviť našim mamičkám?

Moje meno je Tereza, mám 33 rokov a dve deti. Simonku, ktorá má 5 rokov a Marečka, ktorý má 2 roky. S „mužom“ žijeme piatym rokom v starom rodinnom domčeku, ktorý si postupne prerábame a čas na materskej sa snažím vyplniť čo najefektívnejšie. Starostlivosťou o deti, muža, domácnosť i záhradu. Z nie síce lenivej, ale mladej ženy bez extra povinností a záväzkov, som sa stala príchodom detí ženou v domácnosti, ktorú to baví a snaží sa veci dotiahnuť vždy k dokonalosti ak je to možné.

 

Ako vravím, obdivujem váš profil, ktorý má názov domček_pod_lesom. Ako vznikol, kedy ste ho začali tvoriť?

Na instagrame som už dlhšiu dobu, no trošku mi trvalo kým som sa našla a prestala riešiť, či mám veľa „lajkov“ alebo sledovateľov. Z profilu, ktorý niesol nejakú moju vymyslenú prezývku som chcela spraviť profil, ktorý by odpovedal môjmu životu. No a keďže máme domček rovno pod lesom, tak vymyslieť názov nebolo vôbec zložité. Čo je však zaujímavé a trochu aj humorné, je to, že vlastne máme hneď za záhradou sklad civilnej obrany a až tak les. No názov domcek_pod_skladom_co by už asi neznelo moc dobre. :)

 DOM 

 

Čo je ambíciou tohto profilu? Chcete len mamičky inšpirovať, alebo sa tomu venovať časom aj viac?

Profil využívam v prvom rade ako môj osobný archív, v ktorom aj veľmi často listujem. Prezerám si staré príspevky a porovnávam si záhradu, úrodu, pokrok na prerábke domu, zaspomínam si na to, aké boli deti, keď boli menšie. Baví ma deliť sa o rôzne recepty, tipy z domácnosti, upratovanie, organizovanie domácnosti, vlastne všetko čo je aktuálne mojou súčasťou. Teším sa, keď mi napíšu ženy, ale i chlapi, že niečo podľa mňa navarili, či napiekli. Robí mi to veľkú radosť a ak mám čas, rada komunikujem s mojimi sledovateľmi prostredníctvom správ. Veľa krát mi poradia, pomôžu a inšpirujú ma.

 

Názov domček_pod_lesom súvisí pravdepodobne s miestom, kde bývate. Je teda vaša predstava bývania splnená? Máte veľkú záhradu, kde pestujete kvetinky, ovocie, zeleninu. Sen mnohých žien.

Keď sme zistili, že som tehotná so Simonou, bývali sme v byte. Hneď sme vedeli, že chceme ísť bývať do domu a zhodou okolností bol pár mesiacov po narodení malej, na predaj dom po mojich prastarých rodičoch. Pamätám sa, ako prišiel muž z práce domov a ja som zahlásila, že „Poď , ideme pozrieť dom.“ Ostal síce prekvapený, no išli sme. Ďaleko to nebolo, o tri domy ďalej od bytovky, kde sme bývali. Už v ten deň sme sa rozhodli, že sem chceme ísť bývať. Je tu roboty ako na kostole, financií by tiež mohlo byť viac, aby to išlo rýchlejšie, ale nesťažujeme si. Vlastne áno, som spokojná. Mám dom, v ktorom majú deti priestor na sebarealizáciu. Na ulici, kde bývame je mnoho detí a trošku nás tu obchádza tá mobilová doba, je tu živo a deti sa vyhrajú. Máme veľkú záhradu, kde sa môžem realizovať ja a žijeme si takým dedinským životom obyčajným. Pre niekoho nuda, stereotyp, pre mňa to predstavuje istotu a pevnú zem pod nohami.

 

DETIPri predstavení máte uvedené na istagrame CEO of thehousehold – to mi príde veľmi vtipné a príznačné pre každú mamu. Ako to u vás funguje v domácnosti a ako zvládate deti, domácnosť, veľkú záhradu?

Zo začiatku to bolo pre mňa ani nie že ťažké, no nemala som režim, nemala som systém, skúsenosti, spoliehala som sa na pomoc kamarátok. Niečo mi bolo treba urobiť a hneď som riešila, či môže niekto byť s malou. Mala som jednu priateľku, ktorá možno o tom ani nevie, ale veľa ma naučila a postupne som potom do toho prišla aj sama. Bolo u nás bežné, že bol všade neporiadok a ja som nejak ten time management proste nezvládala. Neviem kedy nastal ten zlom, asi to išlo postupne. Najväčšia zmena nastala, keď som si celú domácnosť zorganizovala a inšpiráciou mi bola Marie Kondo. Nešla som presne podľa nej, no akonáhle som bola pri konci reorganizácie našej domácnosti, tak som si uvedomila, že sa mi doma akosi ľahšie dýcha. A to doslova. Držím to tak už 4 roky a všetko má u nás svoje miesto. Každá hračka, pohár, ponožka. Proste si potrpím na tom, aby bolo všetko dokonale zorganizované, čisté a usporiadané. Som taká samozvaná šéfka našej domácnosti.

KVETY

 

Ja u vás obdivujem hlavne tie nádherné kvety. Asi každá z nás by chcela také kvetinky na záhrade. Musíte ich mať aj veľmi rada, keď sú také krásne. Je to vaše hobby, či len nejaká nutnosť sa o ne starať, aby ste to mali u vás pekné?

Keď sa narodila Simonka, tak som začala viac času tráviť pri bytovke a ako som tam sedela a nudila sa, tak sme sa so susedami pustili aj do prerábky okolia našej bytovky. No my sme sa potom odsťahovali. Pamätám si, ako som pri obhliadke domu povedala, že ja nebudem hrabať lístie a stromy pôjdu preč. Potom že ok necháme, uvidíme aké ovocie to vlastne máme. No a odvtedy nám aj nejaké stromy a ovocné kríky pribudli a ešte sú nejaké aj v pláne. Čo sa týka kvetov, tak k tomu asi poviem len toľko, že po kúpe domu som vyhlásila, že to bude u nás raz ako v botanickej záhrade. A za tým si idem, aj keď to nie je jednoduché, pretože sme mali na celom dvore len a len kamene. Takže tu bojujeme s trošku nehostinnými podmienkami, ale asi to k tomu patrí a mňa to baví. Naša záhrada má toho ešte veľa pred sebou a neberiem to vôbec ako prácu. Ani keď som mala vyniesť 50 fúrikov. Proste pre mňa je to relax.

 

 

Často uverejňujete neskutočné jedlá, ktoré doma varíte a často aj pripravujete manželovi do práce. Po je vlastne problém každej mamy v kuchyni, čo uvariť. Poraďte, kde čerpáte inšpiráciu a nápady na varenie?

Varenie ma baví. Hlavne nech je z čoho. V kuchyni sa dá naozaj vyobracať a všeličo vyšpekulovať. Varím pre celú rodinu, niekedy aj viacero jedál zvlášť, podľa toho, kto čo má rád. Lebo keby som povedala, že moje deti zjedia všetko, tak by som klamala, až by sa okná triasli. Naštastie muž nie je vyberavý a zje všetko. Baví ma chystať mu jedlo do práce... Aj keď počas letných mesiacov toho pojeme trošku menej, no akonáhle sa apetít vráti, tak čarujem z čoho sa dá. O inšpirácie na obed pre chlapa sa delím so sledovateľmi rada, vlastne keď dlhšie nič také nepridám, tak si to vyslovene vyžadujú. Baví ma pridávať aj recepty a postup prípravy formou príbehov, ktoré potom ukladám na profil do výberov. Či je to obyčajná naša kuchyňa, či pečenie, vymyslené recepty, alebo to, ako plním našu špajzu. Veľa krát experimentujem a sama neviem ako to dopadnem. No neriešim to, pridám aj svoje neúspechy, myslím, že tým je môj profil autentický.

JEDLO JEDLOII JEDLOIII

 

Máte na profile aj informáciu, že ste schudla 40 kg a počiatočnej váhy 103 kg. Ak je to možné, môžete nám k tomu niečo povedať?

Áno, schudla som. Pri každom pôrode som pribrala maximálne 3kg. No po pôrode sa to na mňa začalo vždy lepiť až som došla do takého štádia, že som mala 103kg. Hanbila som sa za seba, plakala som v skúšobných kabínkach, nemala som si čo obliecť, proste som to nebola ja. Ako keby som bola uväznená v cudzom tele. Nechcem zachádzať do tém ako je fat shaming a body shaming, ale ľudia by si mali uvedomiť, že to proste nie je zdravé. Ráno som vstala a dve hodiny mi trvalo, kým som rozchodila nohy, lebo proste nevládali tú váhu nosiť. Mám aj ulceróznu kolitídu, to tiež nerobilo dobrotu, s vlastnými deťmi som sa nefotila, lebo som bola so sebou nespokojná. Rozhodla som sa proste, že je čas na zmenu a išla som si za tým.

 

Mnohé ženy tiež trápi popôrodná váha. Dáte prosím návod, ako sa jej zbaviť? Len taký laický, vašu skúsenosť.

Je to úplne jednoduché. Jediné, čo je na tom ťažké, je pevná vôľa. K tomu musí prísť človek sám. To je naozaj tak, že tá vôľa je najdôležitejšia. A s tým sa musí každý popasovať sám. Ľudia vám môžu pomôcť naplánovať stravu, pohyb, atď, ale ak nemáte pevnú vôľu, tak to nepôjde. Treba mať pohyb, jesť zdravo... nehovorím, že som jedla ja podľa tabuliek, ale aj taká vec, ako nahradiť sladené vody s čistou vodou spraví naozaj veľa. Piť denne toľko vody, koľko by ste na vašu výšku a váhu mali mať. Sú dostupné rôzne kalkulačky, kde si to viete vypočítať a stačí to len dodržať. Čo sa týka pohybu, tak začať postupne. Napríklad tým, že si určíte denný cieľ krokov. Nastavovať si takéto malé ciele a držať sa ich. Neriešte ako rýchlo to chcete, ako dlho to trvá... Postupne tie zmeny nastanú, len treba mať tú pevnú vôľu a trošku byť na seba aj prísny.

 

Prostredníctvom nášho Diára pre MAMU chceme mamám ukázať aj to, že je veľmi dôležité nájsť si aj čas len pre seba. Viete si ho nájsť? Ako ho trávite?

Ráno vstávam pomerne skoro a prvé, čo robím je, že idem na dvor, na záhradu. Niekedy trvá aj tri hodiny, kým sa deti zobudia a ja si za túto dobu relaxujem. Spravím niečo na záhrade, ráno vypustím a nakŕmim sliepky, porozprávam sa so susedmi, zájdem do obchodu. Som vtedy sama a nepočúvam „mamiii, mamiii“ ... Toto je pre mňa najväčší oddych, keď vypne tá časť mozgu, ktorá ma núti byť stále v strehu a vnímať deti, aj keď sa mi práve nechce... Veľa krát mám „voľno“ aj keď príde muž z práce alebo keď má voľno. On sa veľa venuje deťom a ja mám tým pádom priestor na sebarealizáciu. No a mojím najväčším oddychom je pozeranie seriálov po nociach. Som seriálová maniačka a keď všetci spia, tak si oddýchnem najviac. Vlastne, keď to tak po sebe čítam, tak ja vlastne oddychujem, len keď všetci spia a dajú mi pokoj svätý... :)

 

Ďakujeme krásne za rozhovor. Chceme len ukazovať bežný a „obyčajný“ život mamičiek. Ste milá, že ste nám ukázali ten svoj.

 

Ďakujem aj ja za možnosť prihovoriť sa takýmto spôsobom a veľmi si to vážim, nakoľko som fakt len takou obyčajnou mamou na materskej, ktorá síce nemá čo nové a zaujímavé ponúknuť ľuďom. No netreba zabúdať aj na takéto maminy, ktoré žijú svojou rodinou, domácnosťou a baví ich to. V dnešnej dobe emancipovaných žien a rôznych ženských hnutí je podľa mňa dôležité povedať aj to, že sú ženy, ktoré sa starajú o rodinu a domácnosť z lásky, baví ich to a nie preto, že musia, alebo nemajú priestor na sebarealizáciu v iných odvetviach. Sú proste ženy, ako aj ja, ktoré sú od kosti „domáce puťky“... :)

 

 

Mamičky, ak ste čítali o Terezke, z domcek_pod_lesom, pozrite jej profil, isto sa vám bude páčiť. Nájdete tu neskutočne veľa inšpirácií na varenie, pečenie, starostlivosť o záhradu, prerábku domu, či starostlivosť o deti. Od "obyčajných" mám sa vieme veľa inšpirovať a navzájom si pomáhať. 

 

JEDLOIIIIII JEDLOJ KVETYII

 

 

 Objednaj