MAMA, KTORÁ PODNIKÁ S CHUTNÝMI DŽEMÍKMI

Ahoj Erika. Budem ti tykať, keďže sa poznáme. Len informácia pre ostatných, poznáme sa už niekoľko rokov z predošlej práce.

 

Erika_uvodna fotoAvšak ty si už dlhšie činná vo vašej rodinnej firme, kde vyrábate chutné džemy, ktoré sú navyše bez akýchkoľvek konzervantov a so zníženým obsahom cukru. Také túži jesť každá z nás. Dajú sa kúpiť v kvalitných farmárskych obchodoch, ako je Yeme, či Kraj. Samozrejme aj na vašom webe www.votabo.sk

 

Povedz nám niečo viac o sebe. Si mama krásnej školáčky, ako stíhaš dieťa, rodinu a prácu?

Áno, mám doma jednu šikovnú osem ročnú nezbednicu menom Megan. Som ako každá iná mama. Spoločne so svojím otcom vediem malú rodinnú firmu, starám sa o svoju rodinu, domácnosť. Určite všetci viete, že nie všetky dni sú rovnaké. Niekedy človek nič poriadne nestíha, ale potom prídu ľahšie dni. My s dcérkou už máme svoju dennú rutinu. Niekedy sa stane, že niečo nestihneme, ale väčšinou ideme podľa plánu a klape nám to dobre.

 

Podnikanie je ťažký chlebíček, to mamy podnikateľky vedia. Aké problémy najčastejšie riešiš v práci?

Ako som už spomínala, máme malú rodinnú manufaktúru, ktorú zdieľam so svojím otcom, čiže aj problémy riešime spolu. Keďže toto bremeno nesieme obaja spoločne, tak sú problémy ľahšie zvládnuteľné a nebojím sa ich. Inak také vážne problémy sme ešte ani nemuseli riešiť. Najčastejšie riešime problémy s dopravou, keďže niekedy ide o nie malé množstvá džemov, ktoré musia byť doručené.

 

Myslíš, že je jednoduché zvládnuť prácu a rodinu? Každá z nás sa o to pokúšame, niekedy na úkor práce, niekedy na úkor rodiny. Dá sa podľa teba pracovať naplno a zároveň byť mamou, ktorá je dieťaťu k dispozícii?

Áno, snažím sa pracovať naplno a zároveň byť dobrou mamou. Či je to jednoduché zvládnuť obe naraz? Nie, nie je to jednoduché, ale ja mám veľkú oporu a to svoju mamu, ktorá mi dosť často vypomáha s dcérkou. Naša firma je špecifická tým, že nikdy nevieme dopredu, aké objednávky prídu. Sú naozaj obdobia, keď všetko stíham aj popri práci. Ale potom príde obdobie, keď sa nám objednávky nakopia a my ich musíme splniť v danom termíne. Vtedy nastupuje väčšinou na scénu moja mama, najúžasnejšia babička na svete.

245020276_384957089763181_5498967379309387368_n

 

Pôvodne som chcela predtým položiť otázku, či sa dá podľa teba pracovať naplno a zároveň byť dobrou mamou? Toto som však vynechala, nakoľko každá z nás sa snaží byť dobrou mamou. Presná špecifikácia neexistuje. Robíme často čo je v našich silách a napriek tomu máme niekedy pocit, že by sme chceli viac. Máš pocit, že tým, že naplno pracuješ, ukracuješ o niečo svoje dieťa?

Určite áno. Však aj ty si matkou a určite si dávaš aj ty otázku, či som dostatočne dobrá mama. Samozrejme aj ja mám pochybnosti. Ale snažím sa zo všetkých síl. Dcéru chcem vychovať správne a hlavne so správnymi hodnotami. Podporujem ju vo všetkom, čo ju zaujíma a dávam jej pocit bezpečia. Vždy sa snažím aj nejakým spôsobom kompenzovať čas, ktorý sme nemohli stráviť spolu. Rady spolu tvoríme, alebo si len jednoducho sadneme na bicykel a rozprávame sa. Myslím si, že nám to doteraz celkom dobre funguje spolu.

 

Dcéra je tretiačka, však? Asi aj dosť času venujete príprave do školy. Minulý školský rok boli deti viac doma, ako v škole, ako ste to zvládli? Ty nemáš prácu, kde môžeš robiť veci z domu, či mýlim sa?

Dcérka chodí do školského klubu, kde väčšinu úloh spravia už poobede, čiže doma nám ostáva už len naozaj málo učiva. Poobede a večer sa preto venujeme skôr len voľnočasovým aktivitám. Rady niečo spolu tvoríme:)

Minulý školský rok bol o to ťažší. Moja práca sa veru nedá vykonávať z domu. U mňa home office nehrozí. Zatvorenie školy som znášala ťažko. Zadeliť si prácu a učenie bolo veľmi ťažké a priznám sa, že som mala dni, keď som sa naozaj cítila ako najhoršia matka na planéte. Najhoršie bolo asi to, že dcérka nemala online vyučovanie, ale celé učivo sme dostali do správ, málokedy s dvojminútovým videom (vysvetlením aktuálneho učiva). To však nenahradilo výučbu, precvičovanie a vysvetľovanie naživo. Moja práca je veľmi náročná a fyzicky namáhavá. Prídeš domov unavená, uťahaná a odrazu musíš doma nahradiť pani učiteľku. Veru nebolo to ľahké.

 

Stíhaš sa venovať aj sebe? Prípadne nájdeš si čas aj na niečo, čo naozaj je len tvoje a máš to rada? 

Áno. Ja som typ človeka, ktorý potrebuje mať aj svoj "detox". Mojím detským koníčkom je vyšívanie a nedávno som objavila aj filc, ktorý sa stal mojou osudovou látkou. Veľmi rada šijem, vyrábam rôzne ozdoby, napríklad vianočné ozdoby na stromček, drobnosti na Veľkú noc a iné. Svoje výrobky nepredávam, ale venujem ich na rôzne aukcie pre choré detičky. Okrem toho rada čítam. Mám rada aj pohyb.

 

Rada by som sa vrátila k vašej firme. Vaše džemy sú úžasné a často používate aj rôzne atypické recepty. Kde na ne chodíte? Len tak skúšate kombinácie, alebo je to niečo už vymyslené?

Síce máme rôzne aj atypické kombinácie, ale v podstate sme vychádzali z tradičných receptov mojej starej mamy. Tie najlepšie džemy varili vždy naše babičky a my teda chceme uchovať tú tradíciu, ale zároveň sa snažíme aj o zachovanie vitamínov, čiže len spôsob prípravy sme prispôsobili, aby nedošlo k znehodnoteniu prospešných látok.

Zdrojom ostatných receptov je internet. Keď nám niečo padne do oka, tak začneme experimentovať a vylepšujeme recept dovtedy, kým nie je celkom podľa našich predstáv.

 

Skúsim trošku osobnú otázku. Snívaš o niečom? Náš Diár pre MAMU je aj o našich snoch a plánoch. Máš nejaké ty na ďalší rok? 

Určite mám. Stále pracujeme a vylepšujeme naše produkty. Teraz po novom plánujeme bombastickú novinku. Onedlho uvedieme na trh nový produkt, bude to taká zdravá maškrta (nechcem ju nazvať džemom, ale v podstate to bude džem) s vysokým obsahom flavonoidov, ktorá bude účinná na určité zdravotné problémy. Čiže snov je niekoľko, ale hlavne sa chceme posúvať ďalej.

 

Viem, že náš diár používaš? Pomáha ti s plánovaním bežných aktivít?

Jednoznačne áno! Diár som mala možnosť spoznať už pred prvým vydaním. Doslova som bola nadšená a podporovala som tvoju myšlienku. Mala som k dispozícii všetky vydania a dodnes si ich uchovávam. Musíš vedieť, že ja mám diár stále poruke. Zapisujem si do nej všetky svoje povinnosti, tak ako aj dcérine aktivity. Ďalej termíny stretnutí, lekára. Ale aj dobré nápady, myšlienky, ktoré si chcem uchovať. Dokonca mi vydanie z roku 2019 slúži dodnes ako môj osobný slovník. Keďže v roku 2019 som začala spolupracovať s jednou nemenovanou firmou, ktorej robím preklady webovej stránky dodnes. Čiže diár je u mňa využitý na 100%. Naozaj ho používam aktívne.

 

Erika, ďakujem za rozhovor. Pripomíname, že ak chcete vyskúšať naozaj dobrý džemík, bez konzervantov a umelých farbív, pozrite si web www.votabo.sk ;) Aktuálnejšie informácie potom na instagrame @votabo_dzem, alebo facebooku Votabo

 Objednaj

 247106026_233973005388389_4261688835097211871_n 244751550_401645384825874_7499839997748921941_n