MAMA, KTORÁ SI VRAVÍ LENIVÁ MAMA

dominika fotkaDobrý deň Dominika.

 

Rada by som Vás predstavila mamičkám, ktoré čítajú naše rozhovory v sekcii TAKÁ „OBYČAJNÁ“ MAMA. Ste aktívna na instagrame, venujete sa tiež mamičkám a tvoríte pre ne zaujímavý obsah. Venujete sa rodičovstvu, láske, ženskej kráse. Váš profil sa však volá @leniva_mama a rada by som sa v rozhovore aj tomuto povenovala. :)

 

Poviete nám na začiatok niečo o sebe? Trošku zo súkromia, čo nie je tajné.

Volám sa Dominika. Som pracujúca mamička a manželka. Som proste taká obyčajná mama. Ak by som si mala vybrať 3 slová, ktoré ma úplne vystihujú, nevedela by som si vybrať. Mám rada toho veľa a neustále sa púšťam do nových vecí. Ale aj tak skúsim – rodina – príroda - varenie.

Momentálne ale svoj čas venujem hlavne mojej 1/5 ročnej dcére Melany. Okrem toho, sa venujem neprofesionálnemu foteniu, rada pečiem a varím, zbožňujem prírodu a prírodne produkty, no a v neposlednom rade, od roku 2022 sa snažím nájsť čaro v minimalistickej domácnosti.

Som vydatá za úžasného muža, ktorý ma podporuje a pomáha mi so všetkým, čo si ako žena zmyslím. Žijem si taký obyčajný život s neobyčajnými ľuďmi. 

 

DSC_00047 (45)_1O čom je Vaš instagramový profil @leniva_mama? Prečo teda „lenivá“? Máme my mamičky tomu rozumieť tak, že ste lenivá, nič sa Vám nechce a odporúčate nám mamám byť lenivé? :)

Myslím, že veľa žien si pokladá rovnakú otázku. Oslovenie „lenivá mama“ buduje dojem lenivej ženy, ktorej sa nič nechce, nemá záujem a je doslova lenivá. V tomto prípade však nejde o negatívne oslovenie. Ak mamička čítala knižku „ Ako sa stať lenivou mamou“ od Anny Bykovovej, určite vie o čom hovorím. Bola to moja prvá literatúra, ktorú som čítala už počas tehotenstva. Vedela som, že aj ja chcem byť tou „lenivou mamou“.

Lenivá mama je oslovenie mamičky, ktorá sa snaží dieťa viesť k samostatnosti a zodpovednosti. Viete si predstaviť, čo by sa dialo keby mamy boli trošku lenivejšie? Deti by museli byť zodpovednejšie a samostatnejšie. Celý tento prístup je založený na tom, aby sme nerobili všetku prácu za deti. Je to ale aj cesta k samotnej práci na svojom -JA- . Napríklad, nechať robiť deti určitú činnosť, môže viesť k veľkému neporiadku. Ste s tým vysporiadaná? A toto je len jedna z vecí.

 

Samozrejme vieme, že nie ste lenivá. Ste aktívna mama, aj z vášho profilu vidieť, ako krásne sa venujete svojej dcére. Je to milé dievčatko. Prezradíte nám niečo o nej? Je to aktívne dieťa?

Melany je veľmi energická a šikovná. Dokonalý príklad, že deti sa učia od vás (miestami aj to, čo by nemuseli). Je veľký maznáčik, stále by sa objímala. A to naozaj so všetkými (dospelými, aj detičkami). Taktiež ťažšie zvláda, keď niečo nie je po nej. Ja osobne som veľký pedant a musela som sa naučiť veľkým kompromisom v definovaní, čo jej dovolím a čo nie. No samozrejme, že som vďačná aj za všetku energiu, ktorú v sebe nosí. Jej nadšenie do života, túžba učiť sa nové veci, je ohromná.

 

Ste momentálne na materskej, ako prebieha Váš život na materskej? Plánujete si čas s dcérou a rodinou, či žijete skôr spontánne, čo Vás cez deň napadne?

Ja som si zvolila ťažšiu cestu. Momentálne som aj na rodičovskej dovolenka a aj pracujem na polovičný úväzok z domu. Môj deň by mal mať presný harmonogram, ale pri Melany to častokrát nie je možné a prispôsobujeme sa situácií, nálade, spánku a pod. Takže by som skôr povedala, že žijeme spontánne, ako sa nám podarí, na čo máme náladu. Niekedy rady spolu pečieme, inokedy len tak čítame, hráme sa. Víkendy sa snažíme plánovať, aby sme neukrátili ani starých rodičov a taktiež ukojili naše potreby – napr. prírodu.

 

Našou snahou je, aby mamy mali aj čas na seba, občas si zašli kaderníčke, na manikúru, išli si zašportovať, alebo len tak oddychovali a robili, čo chcú. Ako trávite voľný čas Vy?

Keď som na svojom instagrame dala anketu presne s touto otázkou, vo veľa prípadoch mi prišla spätná väzba – aký voľný čas? Taký neexistuje.

Ja si snažím ho vždy vytvoriť. Samozrejme, manžel je v tomto veľmi ukážkový. Rada si chodím zacvičiť, ak to situácia dovolí. Nákupy sú tiež moja forma relaxu, no a samozrejme IG, kde hľadám odreagovanie.  

DSC_0221d_1   Ready to pop_1   DSC_0183_1

 

Mamičky rady čítajú, ako si žijú iné mamy. Navzájom sa inšpirujú, niečo nové si predstavia, ukážu. Preto aj rady sledujú blogy iných mamičiek. Ponúkate mamičkám vynikajúce recepty, zaujímavé tipy na produkty, ženskú krásu, výlety... Kde čerpáte inšpiráciu Vy?

Určite na instagrame. Dnes je tam veľmi veľa inšpiratívnych mamičiek, ktoré trovia poctivo svoj IG a je užasne to sledovať. Taktiež tam nájdete šikovné foodblogerky.  No a v neposlednom rade sa často inšpirujem na pintereste. Nájdete tam rôzne tipy na detské aktivity, jedlo, inšpirácie na fotky a iné.

 

Ste skôr za výchovu, ako príde, či niečo tradičnejšie, alebo sledujete rôzne metódy, trendy, čo sa týka stravovania, vzdelávania dieťatka, odplienkovania, či iné? Ak áno, čo odporúčate iným mamičkám?

Je priam úžasné, že nové zistenia prinášajú nám mamičkám nový a zdravý pohľad na výchovu detí. Dnes vieme veci, čo naše mamy nevedeli, takže samozrejme, že prístup k dieťatku je iný. Ja sa snažím  nasledovať materskú intuíciu a byť dostatočne empatická.

Milujem, keď sa na všetko pozerám z prirodzeného nadhľadu. Preto sme prvé príkrmy išli formou BLW metódy. Dojčenie je moja srdcovka, pretože je to najprirodzenejšia vec na svete. Pri odplienkovaní idem opäť prístupom, ktorý p. Montessori vystihla (v tom správnom čase, keď je dieťatko pripravené – pomôž mi, aby som to dokázal sám) no a neposlednom rade sa snažím viesť náš svet smerom vzájomného rešpektovania.

Pre mňa je výchova neustále učenie. Je to ale neskutočná cesta, ktorá formuje nielen mňa, ale aj Mel a náš spoločný život. Nie vždy je ale ľahké dodržiavať celkový prístup k výchove, ako si naplánujeme. Sme ľudia a deti našich matiek, takže vždy je niečo v nás zakorenené. No život je tak zázračný, že každý deň, môžeme začať odznova.

 

Na Vašom profile @leniva_mama mňa osobne najviac bavia  fotografie. Sú krásne. Vidieť, že máte pre fotografiu cit a talent. Ste v tom samouk, či sa tomu venujete aj profesionálne?

K fotografovaniu som prišla asi pred 4 rokmi. Ani neviem sama, ako k tomu došlo, ale nadchlo ma to. Rada fotím pre radosť. Som v tom veľký pedant a skoro na každej fotke viem nájsť chyby. To ma ale posúva dopredu. Žiaľ, fotografovanie je troška drahý koníček, pokiaľ sa s tým nechcete živiť. Ale plánujem tento rok nejaké kurzy, takže dúfam, že mi to situácia dovolí.

 

Poradíte, ako spraviť naozaj peknú fotku na instagram, či len tak na pamiatku do albumu?

Tak určite na peknú a ostrú fotku je potrebného dostatok prirodzeného svetla (bez blesku). Taktiež sa prikláňam k pravidlu – 3 horizonty (napr. v prírode to je obloha – hory – zem). Toto všetko musí byť vidieť na fotke. Do tretice – experimentujte. Rôzne pózy, niečo netradičné. Choďte von, niekde kde je pekne a pozerajte sa na svet inými očami. Možno malá, malilinká kvetinka rastúca v tráve, vám vytvorí úžasný podklad na fotku v ruke vášho dieťatka.

DSC_0156_1

 

Koľko času denne venujete instagramu? Čo by ste poradila mamičkám, ktoré sú tiež na materskej a chceli by na instagrame tvoriť pekný obsah, prípadne si nájsť zaujímavé spolupráce. Je to náročné?

Ako kedy. Niekedy keď mi Mel a práca dovolí, tak tvorím rozsiahlejší obsah. Niekedy som tam naozaj málo, lebo toho času nie je veľa. Čo by som asi určite poradila a s čím aj ja bojujem, je robiť IG tak, aby vás bavil. Nebrať to ako povinnosť, ani nebyť smutná, keď padajú sledovatelia. Dnes je na IG množstvo, ale naozaj veľké množstvo influencerov, takže konkurencia je obrovská. Ja sa každý deň učím v tomto plávať. Treba si to hlavne užívať.

 

Čo je Vaše originálne zamestnanie a čo plánujete po materskej?

Pracujem ako inžinierka kvality v jednej výrobnej spoločnosti. Túto prácu robím od ukončenia vysokej školy a pokračujem v tom dodnes. Momentálne to je niečo, kde môžem na chvíľu odbehnúť od mamičkovania, stretnúť sa s ďalšími ľuďmi a nevypadnúť z kolobehu. Úprimne, ako som sa stala matkou, zmenil sa aj môj pohľad na svet a moje priority. Neviem čo bude o rok, ale som určite otvorená novým výzvam.

 

Dominika, ste veľmi milá a pôsobíte veľmi optimisticky, ďakujeme krásne za tento malý rozhovor. Verím, že sme trošku inšpirovali mamičky, hlavne tie, ktoré zaujíma instagram a krásne fotky.

Momentálne opäť rozbieham svoj blog lenivamama.sk. Na tento rok mám množstvo plánov a jeho rozšírenie v oblasti receptov, výletov a iné. :)

 

Mamičky, ak chcete sledovať Dominiku, jej rady, tipy, či len tak si pozrieť krásne obrázky, odporúčame @leniva_mama.  A nie, nie je lenivá, ale občas si lenivá zaslúži byť každá z nás.

 

Objednaj